Konflikty w biznesie i jak je rozwiązywać?

Praca przedsiębiorcy, to praca z ludźmi, a ta zawsze wiąże się z sytuacjami konfliktowymi. Zwłaszcza w biznesie, gdy w grę wchodzą pieniądze spory i różnica zdań występują niezwykle często. Ważnym jest natomiast, aby nie dochodziło do kryzysu, czyli takiej sytuacji, kiedy to dyskusja wymyka się spod kontroli, emocje biorą górę, a merytoryczność odchodzi na dalszy plan.

Sam konflikt nie jest niczym złym, ważne jest jednak, aby umieć nim odpowiednio zarządzać, czyli sprawić, by był źródłem nowych pomysłów i wzmacniał relacje między ludźmi, a nie niszczył je. Należy pamiętać, że konfliktów nie należy unikać i ich tłumić – bo wtedy emocje i frustracja doprowadzą w przyszłości do kryzysu. Konflikt należy rozwiązywać.

I w tym momencie przechodzimy do jednego ze sposobu na radzenie sobie ze sporem, czyli do mediowania.

Mediacja w biznesie – skuteczne narzędzie do zarządzania konfliktem

Mediacja, to forma rozwiązywania sporu przy pomocy osoby trzeciej – neutralnego i bezstronnego mediatora. Proces ten jest alternatywą dla sądu, można tą metoda rozwiązywać niemal każdy konflikt, a jego uczestnicy mają zagwarantowane bezpieczeństwo, poufność i prawo o decydowaniu o wszystkim na każdym etapie mediacji.

Zalety stosowania mediacji przez przedsiębiorców, to

🤝oszczędność czasu pieniędzy i nerwów🖋💰⌚️

🤝poufność postępowania, czego nie daje proces sądowy

🤝elastyczność procedury – można mediować w terminie akceptowalnym przez strony i w dowolnej formie – również online (!)

🤝ugoda zawarta w mediacji, a zatwierdzona przez sąd ma walor egzekucji

🤝korzystając z mediacji i “dogadując się” z partnerami biznesowymi buduje się także markę firmy, jako tej odpowiedzialnej, a jednocześnie przyjaznej i otwartej na współpracę. 

 

Jak skorzystać z mediacji?

Jest kilka ścieżek, przede wszystkim:

🤝 można zgłosić się do mediatora (wystarczy, że zrobi to jedna strona!), 

🤝 można zawnioskować już na etapie składania pozwu, odpowiedzi na pozew lub na każdym innym etapie postępowania sądowego, 

🤝można zawrzeć w kontrakcie z partnerem biznesowym tzw. klauzulę mediacyjną

 

Warto korzystać z mediacji i starać się dojść do porozumienia, a rolą mediatora jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, tak aby każda strona konfliktu czuła się wysłuchana.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *